TORSDAGSVETERANER TURNERINGSRESULTATER

Vinderne af årets Putcup

Vinder Ole Böckmann til højre og nr. 2 Niels Aage Christensen.

Eclectic Række A og B – Slutstilling 2019

RESULTATER fra Præmieturnering den 3. oktober 2019

TÆTTEST PÅ PAR 3 HULLERNE.
Hul 1 Jacob Møller 5,08 Hul10 Allan Høgsbro 5,83
Hul 6 Allan Høgsbro 4,55 Hul16 Uffe Dahl/Jørgen Jeppesen
Torben Ploug/Ole Böckmann
0,00

 

DATO:           3. oktober 2019 HOLDTURNERING
MEXICAN SCRAMBLE
SLAG
1. Jens A. Markdal Erik Munk Laursen Benny Pedersen Jacob Engelbredt 79
2. Allan Høgsbro Hans W. Hansen Bjarne Lindenskov Petersen John Birk Nielsen 80
3. Jørgen Jeppesen Ole Böckmann Torben Ploug Uffe Dahl 81

RESULTATER fra turen til Korsør den 19. september 2019

DATO 19 september  Korsør INDIVIDUEL STABLEFORT
A. RÆKKE POINT B.RÆKKE POINT
1. Benny Pedersen 32 1. Henrik Porst 30
2. Karsten Sillesen 31 2. John B. Nielsen 27
3. Mikael Gammelgaard 30 3. Hans Chr. Jensen 27

RESULTATER fra Præmieturnering den 12. september 2019

TÆTTEST PÅ PAR 3 HULLERNE.

Hul 1: Karsten Sillesen – 5,71

Hul 6: Dan Rasmussen – 1,65

Hul 10: Torben Mosegaard – 4,40

Hul 16: Finn Jeppesen/Jens Høg – 0,34

DATO 12. september Præmieturnering Greensome
A. RÆKKE POINT B.RÆKKE POINT C. RÆKKE POINT
1.

Torben Ploug/Finn Heikamp

 

33 1. Hans W. Hansen/Egon Kamstrup 34 1.
2. Finn Jeppesen/Jens Høg 33 2. John Turka/Palle Hansen 30 2.
3. Anders Sørensen/Svend Erik Larsen 33 3. Jens Buse/Torben Dyring Olsen 29 3.

RESULTAT af Ryder Cup mod Næstved Golfklub

Vi tabte desværre i år, på egen bane !  Scoren var 10½ – 7½. Men vi vandt, som gode værter, med hyggeligt samvær, fantastisk vejr og bane, og ikke mindst god mad. Spilopsætninger blev vist godt modtaget. Formiddag greensome og eftermiddag singler, hvor det at gå i 4 bolde, var en succes.

Fra Claus og Finn skal lyde en stor tak til det øvrige hold: Kim, Peter Nielsen, Allan, Benny, Finn Jeppesen, John Nielsen, Peter Hammer, Jacob, Ole og Flemming.

Tak fordi I alle bidrog til en dejlig og positiv golfdag 😁

Efter 4 Ryder Cup’s stopper Claus som medkaptajn. Finn vil gerne fortsætte, hvis det bifaldes. Der skal således findes en afløser for Claus. Vi hopper på hesten igen næste år i Næstved og datoen er fastlagt til fredag den 25 september.

I øvrigt samme dato/aften, hvor Ryder Cup starter i USA.

RESULTATER fra Præmieturnering den 29. august 2019

TÆTTEST PÅ PAR 3 HULLERNE.
Hul 1 Uffe Dahl 2,26 Hul10 Jacob Møller 2,35
Hul 6 Svend Erik Larsen 1,26 Hul16 Allan Høgsbro 0,15

DATO INDIVIDUEL STABLEFORD
A. RÆKKE SLAG B.RÆKKE SLAG C. RÆKKE POINT
1. Jens Damgaard 70 1. Flemming Nielsen 71 1. Hans W. Hansen 37
2. Otto Stokkebro 73 2. John Birk Nielsen 73 2. Hans Chr. Jensen 37
3. Finn Jeppesen 75 3. Henrik Porst 74 3. Erik Munk Laursen 37

RESULTATER fra turen til Storstrøms Golfklub den 15. august 2019

DATO 15. August 2019
A. RÆKKE POINT
1. Kim Estrup Nielsen 33
2. Finn Jeppesen 24
3. Jacob Møller 24

 

RESULTATER fra Præmieturnering den 8. august 2019

TÆTTEST PÅ PAR 3 HULLERNE.
Hul 1 Ole Andersen 1,43 Hul10 Ole Böckmann 3,95
Hul 6 Ole Andersen 0,99 Hul16 Henrik Porst 0,59

 

DATO:           8. august 2019 HOLDTURNERING                     STABLEFORD POINT
1. Erik Munk Laursen Ole Andersen Erik E.T. Andersen Frits Jørgensen 130
2. Ole Böckmann Jørgen Jeppesen Claus Peder  Christensen Finn Jeppesen 122
3. Steen Nielsen Henrik Porst Karsten Sillesen John Birk Nielsen 116

RESULTATER fra Præmieturnering den 25. juli 2019

TÆTTEST PÅ PAR 3 HULLERNE.
Hul 1 Benny Pedersen 2,71 Hul10 Jørgen Jeppesen 9,03
Hul 6 Torben Ploug 4,46 Hul16 Hans W. Hansen / Egon Kamstrup 0,20

 

DATO:                 25. juli 2019 A-række HOLDTURNERING                    STABLEFORD POINT
1. John Nielsen Finn Olsen 38
2. Jacob Møller John Birk Nielsen 37
3. Torben Ploug Flemming Nielsen 34

 

DATO:                 25. juli 2019 B-række HOLDTURNERING                      STABLEFORD POINT
1. Arne Lyngsfeldt Jens Høg 40
2. Palle Hansen Erik E.T. Andersen 36
3. Niels Åge Christensen Peter Hammer 35

RESULTATER fra Præmieturnering den 11. juli 2019

11. juli TÆTTEST PÅ PAR 3 HULLERNE.
Hul 1 Finn Olsen 3.88 Hul10 Finn Olsen 9.00
Hul 6 Finn Olsen 1.56 Hul16 Jens Køie 0.50

 

DATO 11. juli INDIVIDUEL STABLEFORT
A. RÆKKE POINT B.RÆKKE POINT C. RÆKKE POINT
1. Leif Jørgensen 40 1. John Turka 45 1. Uffe Dahl 44
2. Finn Olsen 39 2. Erik E.T. Andersen 38 2. Jan Mørch 39
3. John Nielsen 35 3. Frits Jørgensen 36 3. Jørgen Jeppesen 39

RESULTATER fra “Bestyrelsen bestemmer den 27. juni 2019

27. juni 2019                            TÆTTEST PÅ PAR 3 HULLERNE.
Hul 1 Torben Mosegaard 6,09 Hul10 Ole Andersen 3,58
Hul 6 Ole Andersen 1,68 Hul16

 

                                      27. juni 2019 Længste drive på hul 9.
                                                  Torben Ploug / Henrik Porst

 

DATO:                      A Række 27. juni  2019                 B Række
1. Flemming Nielsen / Torben Mosegaard 39 point Ole Andersen / Erik M. Lauersen 42 point
2. Jens Damgaard / Frits Jørgensen 36 point Peter Hammer / Hans W. Hansen 38 point
3. Niels Åge Christensen / Kim E. Nielsen 36 point Arne Lyngfeldt / John B. Nielsen 35 point

RESULTATER fra Præmieturnering den 13. juni 2019

 

DATO:         13. juni  2019          A-række HOLDTURNERING                     STABLEFORT POINT
1. Torben Mosegaard Egon Kamstrup 65
2. Kim Estrup Nielsen Allan Høgsbro 63
3. Finn Jeppesen John Birk Nielsen 61

 

DATO:         13. juni 2019          B-række HOLDTURNERING                     STABLEFORT POINT
1. Hans Chr. Jensen Jens A. Markdal 77
2. Svend Lauridsen Henrik Porst 59
3. Karsten Sillesen Jørgen Jeppesen 57

 

RESULTATER fra Sverigesturen 2019

 

DATO:        3 juni HOLDTURNERING                     STABLEFORT POINT
1. Bjarne Lindenskov Torben Moesgaard Peter Hammer Jens Høg 107
2. Leif Jørgensen Preben Mortensen Finn Heikamp Kim Nielsen 101
3. Erik Laursen Finn Jeppesen Palle Hansen Svend Lauridsen 101

 

DATO:     4 juni HOLDTURNERING                     STABLEFORT POINT
1. Palle Hansen Hans W Hansen Finn Heikamp Peter Hammer 94
2. Leif Jørgensen Frits Jørgensen Bjarne Lindenskov Torben Moesgaard 88
3. Niels Gisselø Erik Laursen Allan Høgsbro John Nielsen 87

Fra rød tee

DATO      5 juni INDIVIDUEL STABLEFORT
A. RÆKKE POINT B.RÆKKE POINT C. RÆKKE POINT
1. Ole Andersen 42 1. Erik Laursen 43 1.
2. Frits Jørgensen 41 2. Jens Høg 41 2.
3. Karsten Sillesen 39 3. Allan Høgsbro 41 3.

RESULTATER Præmieturnering d. 23. maj 2019

TÆTTEST PÅ PAR 3 HULLERNE.
Hul 1 Torben Olsen 0,89 Hul10 Kim Nielsen 0,23
Hul 6 Jens Markdal 2,92 Hul16 Helge Adam Møller 1,33

 

DATO INDIVIDUEL STABLEFORT
A. RÆKKE POINT B.RÆKKE POINT C. RÆKKE POINT
1. Benny Pedersen 38 1. Peter Hammer 35 1. Hans Chr. Jensen 30
2. Torben Mosegaard 37 2. Otto Stokkebro 33 2. Hans W. Hansen 29
3. Mikael Gammelgaard 36 3. John Birk Nielsen 33 3. Ole Bent Böckmann 29

RESULTATER HOLDTURNERING d. 16. maj 2019 på Møn

TÆTTEST PÅ PAR 3 HULLERNE.
Hul 2 Finn Jeppesen 8,5 Hul 8 John B. Nielsen 12,76
Hul 11 Allan Høgsbro 1,73

 

DATO:         16. maj 2019  STABLEFORT POINT
1. Ole Andersen 36
2. Peter Hammer 36
3. John Nielsen 34

 

RESULTATER HOLDTURNERING d. 25. april 2019

TÆTTEST PÅ PAR 3 HULLERNE.
Hul 1 John Nielsen 9,33 Hul10 Dan Rasmussen 1,95
Hul 6 Karsten Sillesen 1,58 Hul16 Torben Ploug 0.00
DATO:         25. april 2019          A-række HOLDTURNERING                     STABLEFORT POINT
1. Torben Dyring Olsen Jens Køie 45
2. Flemming Nielsen Jacob Møller 44
3. Frits Jørgensen Ole Andersen 42

 

DATO:         25. april 2019          B-række HOLDTURNERING                     STABLEFORT POINT
1. Jens A. Markdal Allan Høgsbro 46
2. Hans W. Hansen Hans Chr. Jensen 45
3. Arne Lyngsfeldt John Hartmann Turka 43

RESULTATER HOLDTURNERING d. 28. marts 2019

TÆTTEST PÅ PAR 3 HULLERNE.
Hul 1 INGEN Hul10 Egon Kamstrup 338 cm
Hul 6 Tommy Luthman 165 cm Hul16 Jens Damgård 110 cm

 

DATO: HOLDTURNERING                     STABLEFORT POINT
1. Torben D. Olsen Torben N. Larsen Niels Åge Christensen John Nielsen 103
2. Esben Bak John Turka Karsten Sillesen Finn H. Jeppesen   98
3. Jacob Møller Jens Høg Jens A. Markdal Allan Høgsbro   97
DATO 12. september Præmieturnering Greensome
A. RÆKKE POINT B.RÆKKE POINT C. RÆKKE POINT
1.

Torben Ploug/Finn Heikamp

 

33 1. Hans W. Hansen/Egon Kamstrup 34 1.
2. Finn Jeppesen/Jens Høg 33 2. John Turka/Palle Hansen 30 2.
3. Anders Sørensen/Svend Erik Larsen 33 3. Jens Buse/Torben Dyring Olsen 29 3.