Resultat af Tefal åbningsturnering 2012

Afvikling af Tefal åbningsturneringen 2012

Så fik vi skudt årets turneringsplan i gang med Tefal åbningsturnering, vejret var en smule gråt, men dog en del bedre en meterologerne havde varslet.

Vi havde et rigtigt flot deltager antal med 42 tilmeldte par. Dette var noget bedre end sidste år og måske et godt tegn for resten af sæsonen.

Ved 15. green er Bjarne Lindenskov og Jesper Buecheck der giver knyttet hånd og Mikkel Søndergaard og Martin Eskebjerg kigger på.

Tefal og DGU var sponsorer på denne turnering dette var vi rigtig glade for og vi fik tildelt et meget fint sæt præmier fra Tefal, til en værdi af 7.000 kr.

Præmiesættet havde dog den lille hage, at vi var nød til at spille turneringen i en række, fordi præmiesættet kun kunne fordeles sådan. Men i disse tider kan man ikke afslå et sådan tilbud!

 

Lena Nielsen og Chresta Thorsen

 

 

De fine præmier blev fordelt således:

Nr. 1 – Lena Nielsen og Chresta Thorsen med 47 point

Nr. 2 – Søren Jensen og Henrik Gustafsson med 46 point

Nr. 3 – Jakob Uhre og Henrik Karlsen med 46 point

Nr. 4 – Ilse Nielsen og Benny Pedersen med 43 point

Nr. 5 – Helle Hansen og Kasper Lorenzen med 42 point

 

Husk at denne turnering talte til vores årlige pointsystem, det vil sige at de 4 første pladser har modtaget henholdsvis 40, 30, 20, og 10 point alle øvrige deltagere har modtaget 5 point, af tekniske årsager kan vi ikke vise dette nogen steder endnu, men det er noteret og vil i nær fremtid, fremgå af hjemmesiden.

Turneringsledelsen takker for den store tilslutning og håber at vi ses til næste turnering.

Turneringsledere

Leif Sønderstgård og John Florentz