I dag lavede Sebastian Hvid Rasmussen, noget så sjældent som en ALABTROS på hul 15. Sebastian "Albatros" Rasmussen er 17 år gammel og

spiller i hcp. 3,0. Den sjældne fugl blev lavet fra T56, 445meter, med en driver (titleist 910 D3 9,5g) i teeslaget og med 160 meter ind i 2. slaget brugte Mr. "Albatros" et 7. jern (Titleist Ap2) og bolden var en titleist Pro V1. Markøren som også spiller i SGM var Andreas Stavnsbjerg. Mr. Albatros gik for øvrigt runden samlet i par.
For at understrege hvor sjælden denne bedrift udføres kan det nævnes at ifølge den officielle hjemmeside for "double Eagle" (som en albatros benævnes internationalt) er oddsene 1:1.000.000 og for Hole in One er oddsene 1:40.000, (for 7 rigtige i lotto er odds 1:8.347.000 uden nogen sammenligning mellem bedriften og lotto i øvrigt) ligeledes kan det nævnes at ifølge hjemmesiden er der kun 436 amatører der har lavet en albatros hvoraf de 17 er kvinder. Nu er der så 437 amatører der har lavet en Albatros.
Stort tillykke til Mr. Albatros med den flotte bedrift fra juniorudvalget.
Se flere facts om en double eagle på: http://www.doubleeagleclub.org/index.php
Kom gerne med debat indlæg om hvor ofte det er sket hos SGM, jeg mener at huske en på hul 13 for et par år siden!
mvh
Henrik Gustafsson