Resultater

TORSDAGSVETERANER

Resultater Torsdag d. 5 okt. 2017

DATO:   Torsdag d. 5 okt. 2017 HOLDTURNERING       Mexico Scramble Slag
1. Flemming Nielsen John Turka Jacob Engelbredt Niels Gisselø 72
2. Claus Christensen Torben Mosegaard Ole Jørgensen Palle Hansen 73
3. Finn Jeppesen Erik Andersen Jens Damgaard Flemming Jensen 74

 

Resultat af præmieturneringen den 21. september 2017

Tættest på:

Hul 1: Bjarne Lindeskov Petersen. 11,28

Hul.6: Ingen

Hul 10: Claus Christensen. 6,12

Hul 16: Esben Bak & Egon Kamstrup. 0,47

A rækken:

Nr. 1:       Preben Mortensen/Torben Ploug.  35 p.

Nr. 2:       Frits Jørgensen/Helge Munck.  32 p.

Nr. 3:       Arne Lyngsfeldt/Claus Christensen.  31 p.

B rækken:

Nr. 1:       Jens Køie/Jens Damgaard.  37 p.

Nr. 2:       Uffe Dahl/Hans Hansen. 32 p.

Nr. 3:       Flemming Jensen/Flemming Nielsen 32 p.

Resultat af præmieturneringen den 31. august 2017

TÆTTEST PÅ PAR 3 HULLERNE.
Hul 1 Ole Böckmann 3,88 Hul10 Torben Ploug 3,45
Hul 6 Torben Ploug 4,46 Hul16 Finn Olsen 0,0

DATO INDIVIDUEL STABLEFORT
A. RÆKKE SLAG B.RÆKKE SLAG C. RÆKKE POINT
1. Leif Jørgensen 70 1. Hans Hansen 73 1. Jens Markdal 31
2. Torben Ploug 71 2. Kim Nielsen 75 2. Jens Køie 30
3. Hans Nissen 71 3. Finn Christiansen 75 3. Petteri Hanninen 26

 

Resultat af turneringen på Møn den 17. august

DATO 17. August 2017 INDIVIDUEL STABLEFORT
A. RÆKKE POINT B.RÆKKE POINT C. RÆKKE POINT
1. Flemming Nielsen 34 1. 1.
2. Finn Jeppesen 32 2. 2.
3. Kim Nielsen 28 3. 3.

 

Resultater af holdturnering 10. august 2017

Tættest på hul
Hul 1 John Turka 5,72 meter
Hul 6 Ole Finn Wulff 5,26 meter
Hul 10 Henrik Porst 2,60 meter
Hul 16 Jens Køie 0,39 meter
Resultat af holdturneringen
1. plads Flemming Nielsen, Peter Hammer, Finn Jeppesen, Ole Finn Wulff 114 point
2. plads Torben Olsen, Henrik Porst, Hans Nissen, Finn Christensen 112 point
3. plads Hans Chr. Jensen, Johannes Jensen, Kim Nielsen, Bjarne l. Petersen 108 point

Resultater af præmieturnering 27. juli 2018

 

Tættest på hul:

1

6

10

16

Ingen

Erik Andersen 10,5

Benny Petersen 3,07

Kurt Nielsen 0,78

 

Række A

Række B

1. Jens Damgaard og Torben Larsen 34 point

1. Allan Høgsbro og Hans Hansen 30 point

2. Helge Munck og Anders Sørensen 33 point

2. Per Christiansen og Jens Køie 30 point

3. Jacob Møller og Hans T. Nielsen 32 point

3. Flemming Arp og Johannes Jensen 29 point

Resultater af præmieturneringen 13. juli

A – Rækken.

  1. Finn Jeppesen                                                 37 point

  2. Jens Damgaard                                               32 point

  3. Flemming Nielsen                                            31 point

B – Rækken.

  1. Anders Sørensen                                             36 point

  2. Henrik Porst                                                    34 point

  3. John Turka                                                      34 point

C – Rækken.

  1. Uffe Dahl                                                         35 point

  2. Peter Hammer                                                  35 point

  3. Jens Køie                                                         32 point

Tættest på hul:

1 Torben Larsen                                                      1,25 meter

6 Flemming Arp                                                     5,93 meter

10 Finn Olsen                                                         7,80 meter

16 Otto Stokkebro                                                  0,14 meter

 

Resultater af turneringen 29. juni

TÆTTEST PÅ PAR 3 HULLERNE.
Hul 1 Ole Finn Wulff 4.93 Hul10 Ole Böchmann 1.00
Hul 6 Anders Sørensen 2.89 Hul16 Leif Jørgensen 0.53

DATO:         29. juni  Bestyrelsen Bestemmer HOLDTURNERING                     STABLEFORT POINT
1. John Turka Henrik Porst Ole Böckmann Kim Nielsen 133
2. Arne Lyngsfeldt Hans T. Nielsen Jacob Møller Finn Heikamp 130
3. Esben Bak Finn Christiansen Flemming Nielsen Svend Lauridsen 130

Årets Putt-cup:

  1. Jens Damgaard

  2. Esben Bak

 

Resultater af præmieturneringen 22. juni

Tættest på hul 1.   Jens Høg                1,34 m

Tættest på hul 6.   Torben Mosegaard  2,90 m

Tættest på hul 10. Ole Jørgensen        2,90 m

Tættest på hul 16  John Nielsen           0,80 m

Parturnering Aggregate.

Svend Lauridsen og Torben Mosegaard            73 point

Kim Nielsen og Jens Damgård                          69 point

Henrik Porst og Finn Olsen                               67 point

Resultater fra Jyllandsturen 12-14 juni:

12. juni Horsens Golfklub Holdturnering:

Nr. 1 med 111 point.

Flemming Nielsen

Niels Gisselø

John Turka

Peter Hammer

Nr. 2 med 99 point.

Leif Jørgensen

Jens Køie

Torben Dyring Olsen

Pedro

Nr. 3 med 98 point.

Finn Heikamp

Svend Lauridsen

Claus Vahlkvist

Torben Larsen

 

13. juni Himmelbjerget golfklub Singleturnering:

A rækken:

Nr. 1:   Finn Olsen                   35 p

Nr. 2:   Benny Pedersen.        32 p

Nr. 3:   Leif Jørgensen.           30 p

B rækken:

Nr. 1:   Peter Hammer.            31 p

Nr.2:     Kim E. Nielsen.            30 p

Nr. 3:   John Turka.                  29 p

 

14. juni Horsens golfklub Singleturnering:

 

DATO 14. Juni 2017 INDIVIDUEL STABLEFORT
A. RÆKKE POINT B.RÆKKE POINT C. RÆKKE POINT
1. Flemming Nielsen 41 1. Torben Olsen 37 1.
2. Frits Jørgensen 38 2. Erik Laursen 35 2.
3. Finn Jeppesen 37 3. Peter Hammer 35 3.

Turnering den 1. juni

TÆTTEST PÅ PAR 3 HULLERNE.
Hul 1 Jacob Møller 5,06 Hul10 Edvin Kaup 5,57
Hul 6 Torben Larsen 5,84 Hul16 Frits Jørgensen 0,43

DATO 01. Juni 2017 INDIVIDUEL STABLEFORT
A. RÆKKE POINT B.RÆKKE POINT C. RÆKKE POINT
1. Niels Åge Christensen 35 1. David Kew 33 1. Kim Nielsen 35
2. Finn Jeppesen 32 2. Finn Christiansen 33 2. Uffe Dahl 32
3. Leif Jørgensen 32 3. Ole Finnn Wulff 32 3. John Aakjær 31

Turnering den 18. maj i Midtsjællands Golfklub

Førsteplads: Finn Jeppesen – 26 points

Andenplads: Svend Lauridsen – 25 points

Tredjeplads : Henrik Porst – 25 points

 

Turnering den 11. maj

Tættest på:

Hul 1: Finn Olsen 4,78 m.

Hul.6: Niels Aage Christensen. 6,68 m.

Hul 10: David Kew. 2,00 m.

Hul. 16: Petteri Hanninen. 5,95 m.

 

A – rækken

Nr 1: Finn Heikamp & John Birk Nielsen. 40 point.

Nr 2: Niels Aage Christensen & Otto Stokkebro. 34 point.

Nr 3: Finn Jeppesen & Bjarne Lindeskov Petersen. 32 point.

B- rækken

Nr 1: Anders Sørensen & Kim Nielsen. 41 point

Nr 2: David Kew & Esben Bak. 39 point.

Nr 3: Jens Køie & John Turka. 36 point.

 

 

Turnering den 27. April

Dato   27. april                                     TÆTTEST PÅ PAR 3 HULLERNE.
Hul 1 Benny Pedersen 4,30 Hul10 H C Jensen 3,52
Hul 6 Orla Beck 1,60 Hul16 Johannes Jensen +Torben Ploug 0,66

DATO   27. April Fourball bestball
A. RÆKKE POINT B.RÆKKE POINT
1.

Benny Pedersen

Flemming Nielsen

42 1.

Jacob Engelbredt

John Aakjær

38
2.

Frits Jørgensen

Bjarne L Petersen

41 2.

Peter Hammer

Uffe Dahl

36
3.

Otto Stokkebro

Niels A Christensen

40 3.

Henrik Porst

Edvin Kaup

35

Åbningsturnering den 30 marts 2017

 

TÆTTEST PÅ PAR 3 HULLERNE.
Hul 1 Ingen Hul10 Benny Pedersen 6,16 m
Hul 6 Ole Bøckmann 2,43m Hul16 Erik Andersen 28,5cm

 

 

DATO: HOLDTURNERING                    STABLEFORT POINT
1. Henrik Porst Finn Jeppesen Flemming Nielsen Dan Rasmussen 104
2. Bjarne L. Petersen John Turka Niels Åge Christensen Jørgen Jeppesen 101
3. Finn Olsen Flemming Jensen Ole Jørgensen Torben Larsen  99

 

 

 

 

 

 

Permanent link til denne artikel: http://ssgm.dk/resultater/